Spis treści
- Metoda pracy
- Ustawienia
- Strategia sprzedaży, czyli która cena wygra?
- Jak włączyć system?
- Jak wstawić rabaty i ceny na dokument Subiekta?
Metoda pracy Spis treści ↑
Praca z programem System rabatowy odbywa się wg następującej kolejności:
- Określenie Strategii sprzedaży (Ustawienia):
- Wygrywa stała cena
lub - Wygrywa najniższa cena
- Wygrywa stała cena
- Zdefiniowanie Zestawu rabatowego - na tym etapie użytkownik podaje ceny i/lub rabaty kwotowe lub procentowe dla poszczególnych towarów lub grup towarowych (Jak dodać Zestaw rabatowy?)
- Przyporządkowanie utworzonego zestawu do wybranych kontrahentów lub grup kontrahentów
- Określenie typów dokumentów, na których ceny i rabaty mają być wyliczane wg zdefiniowanych zestawów - wskazanie przynajmniej jednego typu dokumentów powoduje włączenie systemu rabatowego.
- Czy program System rabatowy musi być uruchomiony cały czas?
Nie! Program System rabatowy to tylko interfejs do wprowadzania ustawień i warunków rabatowania. Procesem wyliczania cen zajmują się procedury umieszczone w bazie danych Subiekta, dlatego do pracy mechanizmu cen i rabatów nie jest potrzebne uruchomienie programu System rabatowy. Serio! Można go nawet odinstalować.
Działanie programu ma charakter globalny, nie ma potrzeby instalowania go na wszystkich stanowiskach, na których ma się odbywać wyliczanie cen.
System rabatowy może działać niezależnie od tego czy okno programu jest aktywne czy nie. Mechanizmy programu zapisywane są w bazie danych Subiekta GT, stąd nie ma konieczności, aby instalować program na więcej niż jednym stanowisku.
Program System rabatowy jest więc tylko miejscem do wprowadzania ustawień. Program nie wykonuje żadnych obliczeń ani nie wstawia cen i rabatów na dokument. Wszystkie mechanizmy obliczeniowe (procedury) są zapisane w bazie danych Subiekta, a wyliczanie cen i rabatów odbywa się bezpośrednio na dokumencie Subiekta GT.
Ustawienia Spis treści ↑
Okno Ustawienia służy do zdefiniowania globalnych ustawień programu o charakterze nadrzędnym nad pozostałymi zmianami wprowadzanymi w poszczególnych Zestawach rabatowych.
Ogólne Początek sekcji ↑
Zakładka Ogólne służy do określenia strategii sprzedaży poprzez program System rabatowy oraz do zdefiniowania pozostałych ustawień ogólnych i technicznych.
Rysunek 1
Strategia sprzedaży:
- Wygrywa stała cena – o wysokości rabatu decyduje hierarchia:
Stała cena na towar
⬇️
Stała cena na Grupę towarową, do której należy towar
⬇️
Rabat kwotowy na towar
⬇️
Rabat procentowy na towar
⬇️
Rabat procentowy na Grupę towarową
⬇️
Jeżeli na tym etapie program nie napotka w Zestawie rabatowym na wpis z ceną lub rabatem, wychodzi z Zestawu
i stosuje cenę z Subiekta (towar spoza Zestawu)
- Wygrywa najniższa cena – program oblicza ceny po rabatach i stałe ceny. Na dokumencie wstawiona zostanie najniższa cena. Program bierze również pod uwagę ceny z Subiekta GT.
Zasada działania Strategii sprzedaży została szczegółowo omówiona wraz z przykładami w rozdziale Strategia sprzedaży, czyli która cena wygra?
- Filtry
- Włącz filtrowanie towarów wg cech – w zestawach programu System rabatowy możliwe będzie filtrowanie towarów wg cech. Włączenie tej opcji może spowolnić pracę programu przy dużej bazie danych.
Rabaty Początek sekcji ↑
Zakładka Rabaty służy do globalnego określenia właściwości rabatów, które będą obowiązywały dla całego programu, niezależnie od innych ustawień dokonywanych bezpośrednio w Zestawach rabatowych.
Rysunek 2
- Rabat kontrahenta - w zależności od wybranej strategii sprzedaży, zawartość sekcji Rabat kontrahenta jest różna.
Rabat kontrahenta określony w kartotece kontrahenta Subiekcie jest traktowany przez program jedynie jako miejsce wpisania danych. Gdy System rabatowy jest włączony, rabaty kontrahenta w Subiekcie nie działają, a jedynie służą jako dostawca danych dla programu System rabatowy.- Uwzględniaj rabat kontrahenta w Subiekcie / Uwzględniaj rabat kontrahenta dla towarów spoza zestawów – po włączeniu tej opcji, program będzie uwzględniał 'Rabat przy sprzedaży' przypisany do kontrahenta w Subiekcie GT (Kartoteka kontrahenta -> zakładka Inne).
Gdy program pracuje w trybie najniższej ceny rabat kontrahenta zostanie zastosowany dla towarów z Zestawów w "bitwie cen" oraz we wszystkich towarach spoza Zestawów. W trybie stałej ceny, zastosowanie rabatu dla kontrahenta dotyczy wyłącznie towarów spoza zestawów. Szczegóły w poniższej ramce:⚠️ Uwaga!
W trybie 'Wygrywa najniższa cena', rabat kontrahenta zapisany w Subiekcie zostanie użyty do wyliczenia ceny towaru, która zostanie następnie porównana z innymi dostępnymi cenami w tzw. "bitwie cen". Jeżeli cena po rabacie dla kontrahenta okaże się najniższa, zostanie zastosowana na dokumencie.
Dla towarów spoza zestawów zostanie zastosowany zawsze rabat dla kontrahenta niezależnie od ustawionej w Subiekcie strategii sprzedaży. Włączony System rabatowy dla danego dokumentu ma priorytet nad strategią sprzedaży ustawioną w Subiekcie.
Dla trybu 'Wygrywa stała cena', ustawienie nie ma zastosowania, ponieważ w tym trybie, gdy nie wskazano dla towaru żadnej ceny stałej lub rabatu, towar ten znajduje się de facto poza zestawem.⚠️ Uwaga!
Gdy System rabatowy jest WŁĄCZONY (patrz też: Jak włączyć System?), to Rabat kontrahenta określony w kartotece kontrahenta w Subiekcie będzie uwzględniany przez program System rabatowy na każdym aktywowanym dokumencie, niezależnie od wybranej w Subiekcie Strategii sprzedaży (Parametry Subiekta -> zakładka Rabaty).
Program będzie uwzględniał rabat dla kontrahenta nawet wtedy, gdy Strategia sprzedaży w Subiekcie będzie WYŁĄCZONA!
- Uwzględniaj rabat kontrahenta w Subiekcie / Uwzględniaj rabat kontrahenta dla towarów spoza zestawów – po włączeniu tej opcji, program będzie uwzględniał 'Rabat przy sprzedaży' przypisany do kontrahenta w Subiekcie GT (Kartoteka kontrahenta -> zakładka Inne).
- Dodatkowy rabat
- Uwzględniaj dodatkowy rabat do rabatu kontrahenta w Subiekcie – włączenie opcji powoduje, że gdy w "bitwie cen" wygrała cena, która powstała na skutek naliczenia rabatu kontrahenta, to rabaty się zsumują (suma punktów procentowych, czyli 10% + 10% = 20%).
Gdy opcja jest wyłączona, to dodatkowy rabat się nie doda, a na dokument Subiekta zostanie wstawiony tylko rabat kontrahenta.Tylko w trybie "Najniższa cena"
Ustawienie jest aktywne tylko w trybie "Wygrywa najniższa cena", gdy wybrano opcję 'Uwzględniaj rabat kontrahenta w Subiekcie'.
W trybie "Wygrywa stała cena" ustawienie nie ma zastosowania, ponieważ - z założenia - w trybie tym dochodzi do zastosowania ceny z Subiekta z rabatem kontrahenta wyłącznie dla towarów spoza Zestawów, dla których możliwość dodatkowego rabatu została udostępniona w oddzielnej opcji opisanej ⬇️ poniżej. - Uwzględniaj dodatkowy rabat dla ceny z Subiekta – opcja ma znaczenie tylko dla trybu 'Wygrywa najniższa cena'. W trybie tym może się zdarzyć, że dla towaru znajdującego się w zestawie rabatowym, spośród wszystkich cen uczestniczących w "bitwie cen", najniższą okaże się ta, która jest wprost ceną z Subiekta - w takim przypadku włączenie opcji spowoduje, że dodatkowy rabat zostanie dodany do ceny z Subiekta. Zadaniem tej opcji jest więc możliwość rozróżnienia obsługi trybu 'Wygrywa najniższa cena' dla towarów znajdujących się w zestawach od towarów nieznajdujących się w zestawach - te drugie są obsługiwane przez kolejną opcję: 'Uwzględniaj dodatkowy rabat dla towarów spoza zestawów' opisaną ⬇️ poniżej.
Wyłączenie opcji spowoduje, że dodatkowy rabat zostanie pominięty dla tego przypadku, więc na dokumencie zostanie wstawiona cena z Subiekta.
W trybie 'Wygrywa stała cena' opcja ta nie ma sensu, gdyż - z założenia - jeżeli dla towaru nie określono żadnego rabatu bądź stałej ceny, towar ten jest poza Zestawem i ewentualne dodawanie dodatkowego rabatu jest obsługiwane przez opcję 'Uwzględniaj dodatkowy rabat dla towarów spoza zestawów' opisaną poniżej ⬇️ poniżej. - Uwzględniaj dodatkowy rabat dla towarów spoza zestawów – włączenie opcji spowoduje, że dodatkowy rabat będzie zastosowany również dla tych towarów, dla których w Zestawie rabatowym nie określono ceny stałej, ani żadnego rabatu kwotowego, procentowego lub na grupę towarową.
Wyłączenie opcji spowoduje, że dla towarów spoza Zestawów nie będzie uwzględniany dodatkowy rabat. - Ustawienia domyślne dla nowych zestawów – ustawienia w tej sekcji pozwalają określić domyślne (startowe) parametry funkcjonalności Dodatkowe rabaty dla nowo dodawanych Zestawów rabatowych
- Uwzględniaj dodatkowy rabat do stałej ceny – cena stała zastosowana na podstawie Zestawu rabatowego zostanie dodatkowo obniżona o rabat dodatkowy
- Uwzględniaj dodatkowy rabat do upustu kwotowego – na dokument Subiekta zostanie wstawiona cena obniżona o rabat kwotowy, a następnie zostanie wstawiony dodatkowy rabat procentowy
- Uwzględniaj dodatkowy rabat do upustu procentowego – na dokumencie Subiekta zostanie zastosowany rabat procentowy będący sumą rabatu z Zestawu rabatowego z dodatkowym rabatem
- Uwzględniaj dodatkowy rabat do rabatu kontrahenta w Subiekcie – włączenie opcji powoduje, że gdy w "bitwie cen" wygrała cena, która powstała na skutek naliczenia rabatu kontrahenta, to rabaty się zsumują (suma punktów procentowych, czyli 10% + 10% = 20%).
Więcej szczegółów na temat Dodatkowych rabatów znajdziesz w rozdziale Dodatkowe rabaty.
Strategia sprzedaży, czyli która cena wygra? Spis treści ↑
Głównym ustawieniem programu System rabatowy jest określenie Strategii sprzedaży.
Ważne!
Strategia sprzedaży jest ustawieniem globalnym całego programu!
Nie ma możliwości określenia różnych strategii sprzedaży dla poszczególnych zestawów rabatowych.
Wyboru Strategii sprzedaży dokonuje się w Ustawieniach programu.
Rysunek 3
Wygrywa stała cena Początek sekcji ↑
Tryb 'Wygrywa stała cena' jest trybem hierarchicznym. O wartości ceny lub wysokości rabatu, który znajdzie się na dokumencie w Subiekcie GT decyduje kolejność zgodna z poniższym schematem:
Rysunek 4
W trybie tym program kolejno sprawdza zawartość wpisanych wartości w poszczególnych polach:
Stała cena na towar
⬇️
Stała cena na Grupę towarową, do której należy towar
⬇️
Rabat kwotowy na towar
⬇️
Rabat procentowy na towar
⬇️
Rabat procentowy na Grupę towarową
Jeżeli pole jest puste, przechodzi do następnego i do wyliczenia ceny użyje pierwszego napotkanego pola z powyższej kolejki.
Oznacza to, że jeżeli dla jakiegoś towaru oraz grupy towarowej nie określono ceny stałej, a określono rabat procentowy, to towar zostanie wstawiony na dokument z rabatem procentowym.
Jeżeli natomiast określono rabat procentowy oraz stałą cenę, to zostanie wstawiona stała cena (pierwsze napotkane wyrażenie), a rabat procentowy zostanie pominięty.
Przykład: dla towaru 'Balsam do ciała nawilżający 200 ml' określono rabat 10% w trybie 'Wygrywa stała cena'.
Rysunek 5
W pierwszym i drugim kroku program dla omawianego towaru nie znalazł wpisów.
W trzecim kroku program nie znalazł rabatu kwotowego na towar, znalazł dopiero wpisany rabat procentowy w wys. 10% i zastosował go na dokumencie Subiekta.
Czwarty krok (sprawdzenie rabatu na Grupy towarowe) został pominięty, ponieważ wynik został uzyskany w kroku wcześniejszym.
W wyniku otrzymujemy:
Rysunek 6
Wygrywa najniższa cena Początek sekcji ↑
Jest to tryb tzw. "bitwy cen", w którym program porównuje wszystkie wprowadzone rabaty oraz stałe ceny na dany towar lub grupę towarową wraz z cenami z Subiekta GT i wstawia na dokument cenę najbardziej korzystną dla kontrahenta.
Przykład: dla towaru 'Balsam do ciała nawilżający 200 ml' w cenie 100,00 zł określono jednocześnie wiele różnych rabatów i cen stałych:
Rysunek 7
W wyniku "bitwy cen" program wybrał cenę nominalną z Subiekta pomniejszoną o rabat 15%, gdyż najniższą ceną okazała się ta, która wynikała z rabatu procentowego dla Grupy, w której znajdował się omawiany towar.
W wyniku otrzymujemy:
Rysunek 8
Jak włączyć system? Spis treści ↑
W celu uruchomienia procedury nadawania rabatów i cen poprzez program System rabatowy, należy wybrać jeden z typów obsługiwanych dokumentów. Po dokonaniu wyboru wskaźnik działania programu przełączy się w tryb System jest włączony.
Rysunek 9
Albo System rabatowy albo promocje Subiekta! Decyzja może być tylko JEDNA!
Gdy System jest włączony, ustawienia wprowadzone w programie "przykryją" stosowaną w Subiekcie Strategię sprzedaży dla dokumentów wybranych w zakładce Typy dokumentów!
Dla danego typu dokumentu, działanie Systemu rabatowego będzie miało charakter nadrzędny nawet dla towarów spoza zestawów rabatowych!
Dla pozostałych dokumentów będzie miała zastosowanie strategia sprzedaży określona w Parametrach Subiekta (Rabat dla kontrahenta, Rabat na towar, Promocja, Rabat ZenCard)
Przykład: Jeżeli w Subiekcie GT wybrano jedną ze strategii sprzedaży (Parametry Subiekta -> Rabaty -> Strategia sprzedaży: Stosuj rabat dla kontrahenta / Stosuj rabat dla towaru / Stosuj promocje / Stosuj rabaty ZenCard) to włączenie Systemu rabatowego będzie nadrzędne.
Oznacza to, że jeżeli w Subiekcie włączono na przykład strategię 'Stosuj rabat dla towaru', a w Systemie rabatowym wybrano opcję 'Uwzględniaj rabat kontrahenta w Subiekcie', to zostanie zastosowany rabat dla kontrahenta.
Jeżeli w Systemie rabatowym dla danego towaru nie wybrano żadnego rabatu, zostanie wstawiona niezmieniona cena (bez uwzględnienia strategii sprzedaży Subiekta).
Po wyłączeniu Systemu rabatowego (odznaczeniu któregoś z dokumentu), działania na tym "wyłączonym" dokumencie przyjmą warunki Subiekta, czyli na "wyłączonym" dokumencie będzie obowiązywała strategia określona w Subiekcie.
Jak wstawić rabaty i ceny na dokument Subiekta? Spis treści ↑
W celu wyliczenia rabatu lub wstawienia ceny stałej na dokument Subiekta, program System rabatowy wykorzystuje wbudowane funkcjonalności Subiekta GT, które normalnie nie są dostępne dla użytkownika z poziomu interfejsu aplikacji.
W celu prawidłowego wyliczania rabatów w pierwszej kolejności na dokumencie, należy zdefiniować kontrahenta, a następnie dodać pozycje. Rabat (lub stała cena) jest ustalany zgodnie z ustawieniami programu dopiero po zatwierdzeniu zmiany ilości na pozycji na danym dokumencie - dla nowo wstawianej pozycji wystarczy zatwierdzić wartość domyślną ('Enter').
Kolejność wykonywania działań przedstawia poniższy rysunek:
Rysunek 10
Każda inna kolejność działań spowoduje, że ceny / rabaty nie zostaną wyliczone.
W przypadku edycji istniejących pozycji należy zmienić ilość i potwierdzić.
Jeżeli trzeba zmienić cenę lub wstawić rabat zgodnie z definicją zestawu, a ilość towaru na pozycji dokumentu ma pozostać taka sama, to na istniejącym dokumencie należy zmienić ilość na pozycji na inną niż była, a następnie przywrócić żądaną ilość i zatwierdzić.
1... 2... 3... Start!, czyli kiedy następuje wyliczenie ceny/ rabatu?
Uruchomienie mechanizmu wyliczenia ceny/ rabatu następuje tylko podczas zatwierdzenia zmiany ilości towaru na pozycji.
Jest to funkcjonalność Subiekta GT, na którą program System rabatowy nie ma wpływu.